Posted in All, Рецепти и коктейли с бира
Медовина или „медено вино“ е алкохолна напитка, получена чрез ферментация на мед. Това е една от най-древните алкохолни напитки, правени някога, тъй като се е консумирала още преди 4000 години. Интересното е, че медовината е срещана в древни култури по целия света, включително тези в Азия, Европа и Африка.
Макар и подобна на бира, вино и сайдер, медовината заема отделна категория, тъй като основната й ферментираща захар е медът.
Всичко, от което се нуждаете, за да направите чиста медовина, е: мед, вода и дрожди. Можете да включите и други съставки като плодове, билки, подправки, дори хмел или цветя. В днешно време има обособени различни стилове медовина, които се отличават по вкус, цвят, състав и алкохолен процент.
Алкохолното съдържание на медовината варира, но обикновено е между 5 и 20%. Вкусовият профил също е различен и може да бъде от много сладък до много сух. А самата напитка се предлага както пенлива, така и негазирана.
В древните култури медовината се свързва с добро здраве и жизненост. В гръцката митология често е наричана „питието на боговете“ и се твърди, че е била давана на воини след битка, за по-бързо заздравяване на раните.
Днес мнозина все още вярват, че консумацията на медовина е от полза за здравето и че напитката има лечебни свойства, въпреки че няма конкретни научни доказателства за това. Повечето полезни качества се свързват с меда, от който е направена, и пробиотичното й съдържание, получено в резултат на ферментацията.
Пробиотиците са живи микроорганизми, които, когато се консумират в достатъчни количества, могат да окажат положително въздействие върху имунитета на човек и качеството на чревната флора. Разбира се, ако напитката е с високо съдържание на алкохол, то това ще неутрализира възможните ползи от нея.
Към медовината трябва да се отнасяме с респект. Също както всяка друга алкохолна напитка, така и тя трябва да се консумира с внимание. Само за сравнение, гроздовото вино обикновено има 12-14% алкохолно съдържание, а медовината може да достигне до 20%.
Чистата медовина е висококалорична безглутенова напитка, освен ако не се сложат определени зърнени добавки по време на процеса на ферментация, които да добавят глутен.
Медовината би могла да причини алергична реакция при хора с алергия или непоносимост към мед и алкохол. Макар и рядко, но съществува вероятност за анафилактична реакция. Ако някога сте имали сериозна реакция към мед или пчелен прашец, е добра идея да избягвате да пиете медовина. В останалите случаи, просто се наслаждавайте на тази напитка в модерация.
Ако разполагате с известно количество мед, значи сте готови да се насладите на тази така приятна напитка. Добавянето на плодове може да ви даде по-сладък или по-сух вкус, в зависимост от използваното количество мед. Видът на дрожди също играе роля, затова ви предлагаме две рецепти, които лесно да опитате в домашни условия. Без значение дали слагате добавки или не, можете да опитвате вашата собствена медовина само след седмица, ако поддържате много топла среда, или след 6-8 седмици, ако ферментирате в по-студена стая.
За тази рецепта ползваме Bulldog дрожди с нутриенти. По традиция домашните пивовари в Ирландия са ферментирали мед, използвайки различни комбинации от дрожди и хранителни вещества за тях. Този щам дрожди и нутриенти са разработени от Bulldog в идеалната комбинация за домашна медовина.
Необходимо оборудване:
Съставки:
Инструкци:
За втората ни рецепта са нужни Mangrove Jack’s дрожди за медовина – щам, отделящ освежаващи флорални естери, особено когато ферментира на хладно. Тази мая има висока алкохолна толерантност и ферментира добре в широк температурен диапазон.
Необходимо оборудване:
Съставки:
Инструкци:
Image source: Unsplash and Pixabay